.




media expert

Atrakcje Kopalni Soli


Atrakcje Kopalni Soli jakie na nas czekają podczas zwiedzania poszczególnych komór czy wyrobisk są tak liczne, że nie sposób je tutaj wszystkie przedstawić. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Wielicka Kopalnia Soli słynie z unikalnej architektury. Można w niej zobaczyć liczne komory, jeziorka solankowe, kaplice z pięknymi rzeźbami. 101 m pod ziemią (II poziom kopalni) znajduje się najpiękniejsza i najsłynniejsza kopalniana kaplica, którą jest Kaplica Świętej Kingi. Od roku 1999 stoi w niej pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II autorstwa górnika-rzeźbiarza Stanisława Anioła. 

Zwiedzanie Kopalni zaczyna się jednak w Szybie Daniłowicza (zgłębiony w latach 1645-1650). Początkowo szyb ten pełnił funkcję wydobywania na powierzchnię soli, od XIX w. używali go urzędnicy i turyści. Szyb dochodzi do VI poziomu Kopalni, czyli ok. 243 m pod ziemią.

Na głębokości 64 m pod ziemią (I poziom kopalni) znajduje się barokowa Kaplica Świętego Antoniego z XVII w. Jest to najstarsza w całości zachowana kaplica wielickiej kopalni.

W Podłużni Kunegunda (64 m pod ziemią, I poziom) można zobaczyć makietę wioski neolitycznej (5500-3500 lat p.n.e.) skonstruowanej na podstawie badań archeologicznych. Prezentuje ona warunki życia ówczesnych ludzi.

65 m pod ziemią (I poziom) mieści się Komora Pieskowa Skała, z 2 połowy XVII w. Górnicy wydobywali z niej sól. Do naszych czasów zachowały się fragmenty schodów wykłutych w bryłach soli w XVII w.

Na głębokości 90. (II poziom wyższy) można podziwiać Poprzecznię Kunegunda. Posiada ona oryginalne drewniane rynny, które służyły do odtransportowywania wycieku podziemnych wód.

91 m pod ziemią (poziom II wyższy) znajduje się Kaplica Świętego Krzyża wzniesiona w jako wotum dziękczynne za uratowanie od wycieku podziemnych wód w 2 połowie XIX w. W centrum Ołtarza mieści się drewniana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z XIX w.

Na głębokości 125 m pod ziemią (międzypoziom Kazanów) leży słynna Komora Warszawa z XIX w. Komora ta służy jako miejsce do bankietów, można tam również przeprowadzać konferencje.

Na III poziomie zwiedzania (135 m pod ziemią) znajduje się Muzeum Żup Krakowskich, które jest jednym z największych muzeów górniczych w Europie.

Zwiedzanie kopalni kończy się w Podszybiu Szybu Daniłowicza (III poziom, 135 m pod ziemią) skąd turyści udają się na powierzchnie czteropiętrową windą (każdy poziom po 9 osób), która wznosi się z szybkością 4m/s. Na podszybiu zobaczymy ołtarz Świętej Kingi oraz rzeźby Świętej Klary i Świętego Franciszka.









Koncert Noworoczny 2025 w Kopalni Soli  
Data: 4 i 5 stycznia 2025
Lokalizacja: Kopalnia Soli

Noworoczne spotkania z muzyką są w kopalni wieloletnią tradycją. Wzorowane na wiedeńskiej klasyce przyciągają tłumy melomanów, ale też osoby, które dopiero odkrywają świat opery i operetki
Koncert Noworoczny 2025 w Kopalni Soli
Jarmark Bożonarodzeniowy w Niepołomicach  
Data: 7-8 i 14-15 grudnia
Lokalizacja: Niepołomice

Zamek Królewski w Niepołomicach we współpracy z Miastem i Gminą Niepołomice oraz Polem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który...
Jarmark Bożonarodzeniowy w Niepołomicach