Jednak oprócz tego cmentarza w Wieliczce były również i inne, jak chociażby cmentarz znajdujący się przy kościele św. Ducha i szpitalu dla ubogich, dzisiaj znajduje się tam Magistrat, czy chociażby cmentarz przy kościele św. Sebastiana gdzie pogrzeby odbywały się do połowy XIX wieku. Również na obrzeżach Parku Mickiewicza odkryto podczas prac archeologicznych sporych rozmiarów cmentarzysko. Rozkład kwater na wielickim cmentarzu komunalnym wprowadzono jeszcze przed rokiem 1878 kiedy to wytyczono główną aleje biegnącą w kierunku północ – południe. Podczas I Wojny Światowej wybudowano Kwaterę Wojskową. Natomiast już w XX wieku wybudowano według planów Józefa Zimlera oraz Józefa Merendy Dom Przedpogrzebowy, w którym dzisiaj mieści się administracja cmentarza komunalnego w Wieliczce jak i kaplica, w której są odprawiane pogrzeby.
Na cmentarzu w Wieliczce znajduje się wiele grobowców i nagrobków z okresu XIX w. Najstarszym zabytkowym nagrobkiem jest ten z roku 1832 należący do Josepha Lilla von Lilienbacha (był naczelnikiem wielickich salin).
|
.. |
|
|
|
|
Najstarszy nagrobek na wielickim cmentarzu, Józefa Lilla von Lillienbach – zwierzchnika miejscowej saliny – rok 1832 |
|
Inny zabytkowy pomnik wymagający renowacji |
Bardzo ważnym elementem wielickiego cmentarza komunalnego jest Kwatera Wojskowa, w której spoczywają polscy żołnierze, którzy walczyli o niepodległość w czasie I wojny światowej. W ostatnim czasie przybywa też grobów żołnierzy polskich walczących w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej (choć groby i jednych i drugich rozsiane są też po całym cmentarzu, gdyż wielu żołnierzy spoczywa ze swymi bliskimi). Wieliczanie pamiętają o swoich bohaterach. Przez cały rok, a szczególnie w listopadzie zapalają im znicze i modlą się za dusze poległych, którym tak wiele zawdzięczają. Wspomniana aleja żołnierska mieści się mniej więcej w centrum cmentarza. Trzeba dodać, że mają tam swój pochówek również m.in. żołnierze państw zaborczych poległych w „wielkiej wojnie” oraz… żołnierze Armii Czerwonej… Od kilku lat cmentarz jest rozbudowywany. W miejscu gdzie mieszkańcy wielickich osiedli mieli niegdyś ogródki działkowe powstał nowy cmentarz.
Kaplica i Budynek Zarząd Cmentarza Komunalnego w Wieliczce
ul. Józefa Piłsudskiego 38
32-020 Wieliczka,
tel/fax (012) 278 – 30 – 04
Stare grobowce i zabytki sztuki, które znajdują się na cmentarzu w Wieliczce procesom niszczenia. Nie ma członków rodziny, którzy mogliby zająć się ich renowacją. Dzięki Jadwidze Duda, która jest prezesem Klubu Przyjaciół Wieliczki powołano Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce. I tak od roku 2006 Komitet ten w dniu Wszystkich Świętych, organizował zbiórkę pieniędzy na ratowanie niszczejących zabytków.
Z środków uzyskanych z owej akcji odnowiono:
1. Grobowiec Kazimierza barona Przychockiego ( 1837 – 1907), zbudowany w 1859 r
2. Grobowiec Antoniego Kosowskiego ( 1852 - 1940) i żony Marii, zbudowany ok. 1912 roku.
3. Potrójny grób ziemny Seweryna Junoszy Łempickiego (1849 – 1931)
4. Grób ziemny pojedynczy Agnieszki Zimler (1821-1899) zbudowany ok 1900 roku.