.



orlenoil


Opublikowano: 2023-12-08

Rekordowa zbiórka krwi 135 m pod ziemią



Krew ratuje zdrowie i życie, ale nie można jej ani wyprodukować, ani kupić. Można jednak podarować. Grudniowa odsłona akcji "Podaruj krew, podaruj życie" w Kopalni Soli "Wieliczka" przyniosła aż 62 l 100 ml. Krwią podzieliło się 139 osób. Krwiodawcy spotkali się 7 grudnia pod ziemią, w malowniczej komorze Jana Haluszki.


Krew jest darem bezcennym, na wagę ludzkiego życia oraz zdrowia. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie można na bieżąco śledzić, które grupy są najpilniej potrzebne. 0, A, B, AB, Rh+, Rh- ... niezależnie od aktualnych zapasów, każdą warto oddać, bo każda oznacza dla kogoś ratunek.

Czwartkowa zbiórka w Kopalni Soli "Wieliczka" zgromadziła tłum chętnych. Krwiodawcom nie przeszkodził śnieg, nie zniechęcił ich mróz, ani tym bardziej długa kolejka do pobrania. Oczekiwanie umilał im Święty Mikołaj, który pojawił się 135 m pod ziemią ze słodkimi niespodziankami.

Oddawanie krwi nie sprawia bólu i jest w pełni bezpieczne. Zawsze odbywa się przy użyciu jednorazowego sprzętu oraz pod czujnym okiem personelu medycznego. Nie inaczej było 7 grudnia w komorze Jana Haluszki. Przeszło 62 litry to rekordowy wynik!

Krwią hojnie dzielili się m.in. mieszkańcy powiatu wielickiego, służby mundurowe oraz górnicy. Stawiły się osoby, które oddają krew regularnie, a także te, które podzieliły się krwią pierwszy raz. Debiutanci zgodnie przyznawali, że nie ma czego się bać, a ubytku 450 ml nie czuć ani trochę. Każdy dawca otrzymał posiłek regeneracyjny, a w upominku od kopalni bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Akcja pod hasłem "Podaruj krew, podaruj życie" odbywa się w Kopalni Soli "Wieliczka" nieprzerwanie od roku 2016 - zawsze w lipcu i w grudniu. W sumie przyniosła już przeszło 860 litrów bezcennego płynu. Organizatorem akcji honorowego krwiodawstwa jest MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". Współorganizatorami - Kopalnia Soli "Wieliczka" oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zbiórkę wspiera działający przy kopalni Klub HDK.


Rekordowa zbiórka krwi 135 m pod ziemią - zobacz zdjęcia

krakow







Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach  
Data: 1 marca
Lokalizacja: Niepołomice

Dołączcie do nas podczas Imprezy Karnawałowej w latynoamerykańskim stylu, która odbędzie się w sobotę, 1 marca 2025 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach!
Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce  
Data: 1.02.2025
Lokalizacja: Wieliczka

Czy jesteście gotowi na prawdziwy spektakl komedii, który rozbroi Wasze troski i zostawi jedynie śmiech? Paranienormalni zapraszają na Ostre Cięcie – program, który odcina wszystko, co nudne, i zszywa Wasze serca radością!
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce