Ocena własnych umiejętności i kondycji
Przed wyruszeniem na wyprawę w góry szczerze
oceń swoją sprawność fizyczną i dokonaj podsumowania dotychczasowych górskich doświadczeń. Zastanów się, czy jesteś w stanie poradzić sobie z długim marszem, zmiennymi warunkami pogodowymi i trudnym terenem. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać trasę pasującą do Twoich możliwości. Pamiętaj, że osoby początkujące powinny wybierać dobrze oznakowane trasy z niewielkimi przewyższeniami. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zgubienia orientacji oraz zmęczenia. Jeśli dopiero zaczynasz, koniecznie zaopatrz się w wysokiej jakości obuwi, takie jak na przykład
buty trekkingowe Adidas, odzież i plecak, które zapewnią Ci komfort.
Zapoznaj się z trasą!
Dokładnie zapoznaj się z trasą, zanim wyruszysz na szlak.
●
Aplikacje takie jak Mapa Turystyczna, Locus Map, Komoot, czy Google Maps, pozwolą Ci kontrolować przebieg trasy, przewyższenia i punkty orientacyjne.
● Na mapach turystycznych często podawane są orientacyjne czasy przejścia. Warto uwzględnić własne tempo i dodać zapas czasu na odpoczynki.
● Poszukuj stromych podejść, ekspozycji, konieczności użycia rąk czy ewentualnych trudności technicznych (łańcuchy, drabinki), aby przygotować się na wszelkie niespodzianki.
●
Sprawdź pogodę! Może ona wpłynąć na przebieg trasy. Użyj MeteoBlue, YR.no, Windy lub lokalnych serwisów pogodowych, by sprawdzić temperaturę, opady, siłę wiatru i burze.
Wędruj z doświadczonymi osobami
To jeden z najlepszych sposobów na zdobywanie nowych umiejętności, odkrywanie nowych tras i zwiększenie pewności siebie na szlaku. Towarzysz wędrówki wesprze Cię w nauce orientacji w terenie, doradzi Ci w kwestii ekwipunku i oczywiście opowie o własnych doświadczeniach. Z kolei decydując się na przewodnika, otrzymasz potężną dawkę wiedzy o przyrodzie, historii i kulturze regionu, na który wkroczysz.
Jak zaplanować alternatywną trasę?
W górach zawsze warto mieć plan awaryjny na wypadek nagłej zmiany pogody lub innych nieprzewidzianych trudności. Może on obejmować wcześniejsze zejście z trasy lub wyznaczenie miejsca, gdzie można się schronić. Kluczowe jest także zapoznanie się z lokalizacją schronisk górskich i punktów ratunkowych, które mogą posłużyć jako bezpieczne schronienie. W rejonach górskich często dostępne są schroniska PTTK lub inne punkty, gdzie w razie potrzeby można zakończyć wyprawę i przeczekać trudne warunki.
Ponadto koniecznie
upewnij się, że masz dostęp do map offline lub urządzeń GPS, które pomogą Ci na bieżąco nawigować w terenie oraz znaleźć najbliższe schronienie. Zawsze pamiętaj też o odpowiednim wyposażeniu i stroju, jak np. obuwie trekkingowe i turystyczne. Wszystko to sprawi, że będziesz wędrować bezpiecznie oraz komfortowo nawet przez wiele godzin. A to w końcu najważniejsze!
artykuł sponsorowany