Za Kopalnią Soli „Wieliczka” udany rok. W 2024 zanotowała blisko 1,73 mlnturystów i jednocześnie wzrost liczby zwiedzających o 14% w porównaniu z rokiem 2023. Zainteresowaniem cieszyła się również Tężnia Solankowa, do której wybrało się ponad 200 tys. osób. W kopalniodbyło się ponad 200 imprez – koncertów, spotkań, konferencji, a Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” przyjęło prawie 4,2 tys. kuracjuszy.
Doskonałe wyniki w zakresie turystyki
Rok 2024 był dla Kopalni Soli „Wieliczka” rokiem turystycznych sukcesów - zarówno w kontekście liczby odwiedzających, jak i realizacji celów strategicznych. - Dynamiczny rozwój turystyki zagranicznej, rosnące zainteresowanie różnorodnymi atrakcjami oraz efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii sprzedaży biletów: staramy się łączyć blisko 800-letnie dziedzictwo wielickiej kopalni z wymogami współczesnego rynku turystycznego. Wysoka frekwencja wśród zwiedzających dowodzi, że robimy to dobrze – komentuje Marian Leśny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. - W 2024 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedziło ponad 1,7 mln turystów, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z rokiem 2023, gdy liczba odwiedzających była niższa o nieco ponad 200 tys. osób. Plan ruchu turystycznego zrealizowaliśmy na poziomie 101%. To dobry prognostyk na rok 2025 – podkreśla Prezes Leśny.
- Wyniki z 2024 roku stanowią dokładnie 92,7% liczby turystów z rekordowego roku 2019, co pokazuje, że Kopalnia Soli „Wieliczka” wielkimi krokami powraca do poziomu najlepszych wyników sprzed pandemii. Optymistyczne prognozy na rok 2025 zakładają wzrost ruchu turystycznego o kolejne 5%. - zapowiada Łukasz Sadkiewicz, Członek Zarządu ds. Ekonomicznych Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Duże zainteresowanie kopalnią w roku 2024 potwierdza, że obiekt nieustannie pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie – dodaje Prezes Sadkiewicz.
Najpopularniejszą atrakcją nieustanie pozostaje Trasa Turystyczna, którą zwiedziło 1,69 mln osób – o 13% więcej niż rok wcześniej. Również Trasa Górnicza cieszyła się dużym zainteresowaniem – odwiedziło ją ponad 35 tys. turystów, co stanowi wzrost o imponujące 34% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tężnia Solankowa przyciągnęła 214,8 tys. osób, także notując wzrosto 38%.
Turystyka zagraniczna na pierwszym miejscu
W 2024 roku dominował ruch turystyczny zagraniczny – 62% odwiedzających przyjechało do kopalni z zagranicy. 86,2% przyjezdnych pochodziło z Europy, a największą liczbę stanowili obywatele Wielkiej Brytanii (244,1 tys. osób), Włoch (92,8 tys. osób) i Francji (76,3 tys. osób). Warto podkreślić, że trzy czołowe kraje odpowiadają za prawie 39% ruchu zagranicznego.Turyści krajowi stanowili natomiast 38% odwiedzających. W tej grupie dorosłych było 359,3 tys. osób, a dzieci 299,1 tys. osób.
Innowacyjne podejście do sprzedaży biletów
Rok 2024 to także dalszy rozwój sprzedaży biletów online. Na zwiedzanie Trasy Turystycznej zakupiono 1,21 mln biletów przez internet, co oznacza wzrost w porównaniu do roku 2023, gdy sprzedaż online wyniosła niecały milion biletów. - Warto zauważyć, że 66% biletów online dotyczyło zwiedzania w językach obcych, co potwierdza międzynarodowy charakter atrakcji.Również Tężnia Solankowa zyskała na popularności dzięki nowoczesnym kanałom sprzedaży – 47,6% biletów kupiono online, a 39,4% w automatach biletowych – podsumowuje Barbara Ptak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka.
Obsługa grup turystycznych i preferencje językowe
Na Trasie Turystycznej przewodnicy obsłużyli 55,5 tys. grup, z czego aż 70,3% stanowili zwiedzający indywidualnie. Średnia liczba osób w grupie wyniosła 30. Najczęściej wybieranym językiem zwiedzania był angielski, który był używany w 42,3% obsługiwanych grup.
Z kolei na Trasie Górniczej obsłużono 2,8 tys. grup, z czego aż 85% stanowili zwiedzający indywidualnie. Średnia wielkość grupy wyniosła 13 osób.
Z myślą o zwiedzających
Wskaźnik NPS określający stopień lojalności klientów wobec marki, osiągnął w 2024 roku bardzo wysoki poziom – 89%. Turyści są usatysfakcjonowani ofertą, obsługą przewodnicką, czują się pod ziemią bezpiecznie. Przeszło połowa gości przyznaje, że szczególny zachwyt wzbudziła w nich kaplica św. Kingi. Pośród największych atrakcji wymieniają też m.in. solne rzeźby i płaskorzeźby oraz charakterystyczne żyrandole z kryształów soli. – Kaplica św. Kingi jest nie tylko piękna, ale też bliska sercom wielickich górników - stwierdza Mariusz Kot, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie. – Każde pokolenie chce pozostawić po sobie ślad w tej niezwykłej podziemnej świątyni. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy wystrój kaplicy o konfesjonał, oczywiście solny, a także uzupełniliśmy figury w Szopce Betlejemskiej. Górnicy-rzeźbiarze dodali postaci odtworzone w soli na podstawie drewnianych pierwowzorów.
Wydarzenia pod ziemią i na powierzchni
Wielicka kopalnia to nie tylko turystyczna atrakcja, ale też miejsce wydarzeń. Podziemia znakomicie wypadają w roli sali koncertowej – w 2024 odbyły się m.in. dwa wspaniałe Koncerty Noworoczne, wielkosobotnia odsłona Festiwalu Misteria Paschalia, epilog Krakowskich Zaduszek Jazzowych, którego bohaterem był Marek Stryszowski, wieloletni dyrektor jazzowego święta. W listopadzie na podziemnej scenie w komorze Warszawa zaprezentowali się młodzi laureaci konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej”.
Pod ziemią i na powierzchni (również wyjazdowo) występowała gorąco oklaskiwana Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. Latem publiczność spotkała się w tężni solankowej z rozpoczynającym jubileusz zespołem Laboratorium. Pośród przeszło 200 eventów znalazło się w ubiegłym roku miejsce dla wspaniałego i ciepło przyjętego Balu Branży MICE.
W sierpniu przy szybie Daniłowicza wytyczono linię honorowego 7. etapu Tour de Pologne, a jesienią start i metę III Biegu Żupnego. Sport zawitał też pod ziemię – wśród soli rywalizowali pięściarze i zawodnicy MMA. Kopalnia Soli „Wieliczka” w roku 2024 bywała również partnerem i gościem wielu interesujących wydarzeń, np. Święta Soli na dziedzińcu Zamku Żupnego, Targów Solnych w Busku Zdroju, Pól Chwały w Niepołomicach czy Winter Kingdom w Energylandii. Na przełomie listopada i grudnia dzieci z wielickich i krakowskich przedszkoli świętowały „Dzień Górnika”. W ramach 7. edycjiakcjipropagującej wśród najmłodszych barbórkowe tradycje wieliccy górnicy odwiedzili 100 przedszkoli i spotkali się z ponad 6 tys. maluchów. Rok 2024 zakończył się w wielickiej kopalni hucznym Sylwestrem, takim ze szczyptą soli i rockowym charakterem.