.



orlenoil


Opublikowano: 2025-03-25

Papież Franciszek w pamięci górników



Wspomnienie Ojca Świętego Franciszka to dla górników z Kopalni Soli "Wieliczka" wyjątkowo ważny, duchowy zapis wspólnych spotkań i symboli. Tam, gdzie od wieków pracuje się z pokorą, wiarą i szacunkiem do tradycji, szczególnie docenia się wartość i sens codziennego trudu. Gdy w 2016 roku Papież stąpał po wielickiej ziemi, górnicy w sercach nieśli nadzieję, że jego słowa i gesty pozostawią ślad - i tak się stało.


Ważne przesłanie

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i na wielickich Brzegach stały się przestrzenią spotkania pokoleń, języków, narodów - i spotkania z Bogiem. Papież mówił wtedy: "Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie... Przeciwnie, przyszliśmy, aby zostawić ślad". Ojciec Święty zawsze doceniał trud i wartość ciężkiej pracy.
Wypowiedziane zdanie - proste, a zarazem głębokie - rozbrzmiało szczególnie mocno w sercach, myślach i działaniach wielickich górników. Dla ludzi codziennie schodzących pod ziemię, z górniczym "Szczęść Boże", to przesłanie do dziś wiele znaczy. Pozostawianie śladu to nie tylko metafora - to rzeczywistość, którą żyją od pokoleń.

Krzyż w nadszybiu szybu Regis

Jednym z najbardziej symbolicznych momentów tamtych dni była uroczysta Msza Święta w Brzegach 31 lipca 2016 r. To właśnie wtedy Papież Franciszek poświęcił wyjątkowy krzyż, dzieło wielickich górników-rzeźbiarzy Jana Banasia, Piotra Starowicza i Marka Stachury. Został on wykonany z drewna dębowego, a jego wysokość sięga około 160 cm. Figura Ukrzyżowanego na nim Jezusa została wykonana z drewna lipowego. Ten rodzaj przedstawienia Chrystusa nawiązuje do XVI wiecznych wzorców ukazujących zawieszenie Zbawiciela między niebem a ziemią.

Krzyż ten powrócił później do kopalni, gdzie zawisł - zgodnie z wielowiekową tradycją - w nadszybiu XIV-wiecznego szybu Regis, uroczyście odsłonięty podczas Barbórki w 2016 r. Stał się on symbolem wiary i duchowej więzi między górnikami, a papieżem. Umieszczone na nim, wkomponowane w kulę ziemską herby Ojca Św. Franciszka i ks. kard. Stanisława Dziwisza - Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, logo Światowych Dni Młodzieży oraz Kopalni Soli "Wieliczka", czynią go wyjątkowym świadectwem wiary dla kolejnych pokoleń górników i pielgrzymów.

Pomnik w Brzegach i logo ŚDM pod ziemią

Upamiętnieniem obecności Ojca Świętego w okolicach Wieliczki jest także 4,5-metrowy monument z krzyżem w Brzegach, autorstwa górnika-rzeźbiarza wielickiej kopalni - Stanisława Anioła. Krzyż, u podstawy którego widnieją kryształy soli i herby papieskie: Franciszka i Jana Pawła II oraz herb kard. Stanisława Dziwisza - Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, a także herb kard. Stanisława Ryłko - Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Upamiętają one osoby, dzięki którym zorganizowano w Krakowie i w Wieliczce - Światowe Dni Młodzieży.

Równie niezwykłym symbolem było umieszczenie logo ŚDM 101 metrów pod ziemią, na dnie solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza. Turyści, którzy zwiedzali Kopalnię w 2016 r. mogli podziwiać jak lśni w głębi ziemi, nawiązując do radosnego spotkania z Ojcem Świętym.

Solne dary i niezwykłe błogosławieństwo

W dowód duchowej więzi i szacunku, Zarząd Kopalni Soli "Wieliczka" przekazał Ojcu Świętemu Franciszkowi wyrzeźbioną w soli postać św. Kingi, patronki górników solnych i wielickiej kopalni, trzymającej w dłoniach kryształ soli. Papież otrzymał również pamiątkowy album "Krzyż i sól" autorstwa Agnieszki Wolańskiej i Marka Skubisza ze specjalną dedykacją. Wydawnictwo to, stanowi wyjątkowe świadectwo wielowiekowej religijności wielickich górników oraz katalog podziemnych miejsc kultu.

Solne dary zostały przekazane podczas wspólnego spotkania w Kurii Metropolitarnej. Wtedy też Ojciec Święty podpisał dyplom, stanowiący Apostolskie Błogosławieństwo, który widnieje do dziś w Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Kopalni Soli "Wieliczka".

Ślad serca - żywy i niezatarty

Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej oraz pierwszym papieżem od wieków spoza Europy. W 2014 r. dokonał kanonizacji św. Jana Pawła II.

Papież Franciszek odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. Ceremonia pogrzebowa została zaplanowana na dzień 26 kwietnia. Ojciec Święty odszedł, ale pozostawił ślad, który nie zniknie. W głębi ziemi bije nie tylko serce kopalni, ale i echo słów Papieża, wypowiedzianych na wielickiej ziemi. I ten ślad górnicy z Wieliczki niosą dalej - w cichym trudzie pracy i modlitwie.

Papież Franciszek w pamięci górników - zobacz zdjęcia

krakow







Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach  
Data: 1 marca
Lokalizacja: Niepołomice

Dołączcie do nas podczas Imprezy Karnawałowej w latynoamerykańskim stylu, która odbędzie się w sobotę, 1 marca 2025 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach!
Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce  
Data: 1.02.2025
Lokalizacja: Wieliczka

Czy jesteście gotowi na prawdziwy spektakl komedii, który rozbroi Wasze troski i zostawi jedynie śmiech? Paranienormalni zapraszają na Ostre Cięcie – program, który odcina wszystko, co nudne, i zszywa Wasze serca radością!
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce