Przedostatnio przebudowywany był w XIX wieku. W budynkach nadszybia pracowały kieraty konne, maszyna parowa oraz elektryczna maszyna wyciągowa w zależności od epoki historycznej. Od 1945 szyb utracił funkcje transportowe. Od roku 2004 r. Kopalnia Soli w Wieliczce rozpoczęła starania w celu pozyskania funduszy europejskich na renowację i przywrócenie szybu Regis do użytku. W roku 2009 Kopalnia podpisała umowę z Polską Organizacją Turystyki na sfinansowanie projektu z Działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki zawartej pre-umowie zwiedzający podziemia wielickiej kopalni, będą mogli osobiście wyposażeni w lampy górnicze oraz kaski poznawać m.in. tajniki technik górniczych oraz zwiedzać wyrobiska górnicze zachowane w stanie pierwotnym.
Remont najstarszego górniczego XIV wiecznego wielickiego szybu zaplanowano zakończyć w 2012 r. Prace rozpoczęto w połowie 2010 r. od robót górniczych pod ziemią. Powyższe prace konieczne były aby zamontować dwie automatyczne windy, które pomieszczą w sumie 40 osób. Maksymalna przewidziana prędkość jazdy to 4m/s. Kabiny wykonane będą ze stali nierdzewnej i będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych . Kolejny etap remontu to prace nadziemne polegające na renowacji i modernizacji budynków nadszybia, czyli naziemnej części Regisu. Obecnie mieszkańcy mogą zaobserwować prowadzone prace, których ilustrację stanowią poniższe fotografie.
Pod koniec 2011 r. planowane jest zainstalowanie wspomnianych wind. Warto nadmienić, że równocześnie z prowadzonymi pracami na powierzchni jak i w szybie trwają prace polegające na zabezpieczeniu wyrobisk w najstarszej części kopalni, które będą udostępnione dla turystów. Dzięki podjętym staraniom turyści będą mogli zwiedzać kolejne komory i chodniki ulokowane na I, II i III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce. W sumie zaistnieje możliwość udostępnienia około 12 komór i 10 ciągów wyrobisk chodnikowych
Planowany termin zakończenia prac to połowa 2012 r. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 50 mln zł. Remont współfinansowany jest przez fundusze kopalni oraz fundusze europejskie. Turyści po zwiedzeniu odnowionych zabytkowych wyrobisk nie będą już wyjeżdżali szybem Daniłowicza tylko szybem Regis w centrum Wieliczki. Powyższa zmiana ma przyciągnąć turystów do centrum.