Także i tu Wieliczka występuje jako Magnum Sal (Wielka Sól). W związku z rozpoczęciem wydobycia soli na szeroką skalę Przemysł II dokonał lokacji miejskiej Wieliczki na prawie frankońskim w roku 1290 (zaledwie 33 lata po Krakowie!). Pod koniec XIII w. powstało przedsiębiorstwo zajmujące się wydobywaniem soli w Wieliczce i Bochni (otrzymała prawa miejskie w 1253 r.- 4 lata wcześniej od Krakowa!). Do 1772 r. (I rozbiór Polski) te tzw. Żupy Krakowskie były największym przedsiębiorstwem I Rzeczypospolitej! W okresie panowania Kazimierza Wielkiego żupy krakowskie dostarczały 1/3 dochodów państwa! Wspomniany monarcha finansował z nich m.in. budowę Akademii Krakowskiej (poprzedniczki UJ). W XVI stuleciu Kopalnia Soli w Wieliczce była jednym z największych przedsiębiorstw ówczesnej Europy. W XVII w. na skutek wojen, epidemii i niedbalstwa zarządców kopalnia bardzo podupadła, by nie powiedzieć, że popadła w ruinę. Na szczęście w kolejnym stuleciu przywrócono porządek.

W okresie zaborów Wieliczka należała do cesarstwa austriackiego, w tamtym czasie wzrosło wydobycie soli i nastąpił rozwój zarówno Solnego Grodu jak i samej kopalni. Był to rozwój tak techniczny, jak i organizacyjny (dobre kadry, mechanizacja prac). W XIX w. w kopalni odbywały się sanatoria lecznicze (1826-1855). Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę nastąpił dalszy rozwój kopalni. Odtąd staje się ona, oprócz przedsiębiorstwa gospodarczego, atrakcją turystyczną i znów zaczyna się tu leczyć ludzi (powrót do leczenia solankowego od 1958 r.). W roku 1996 całkowicie zaprzestano eksploatacji złóż soli. Od tej pory kopalnia miała być wyłącznie obiektem turystycznym, leczniczym i muzealnym. Obecnie często odbywają się tu liczne imprezy, poczynając od wyborów Miss Polonia Powiatu Wielickiego i studniówek, skończywszy na wykwintnych bankietach z powodu ważnych uroczystości. Warto dodać, że co jakiś czas Wieliczkę odwiedzają czołowi politycy, np. w lutym 2009 r. gościli tu ministrowie obrony państw NATO, a 4 VI 2009 r. miało tu miejsce spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja).

Wielickie złoża obejmują 5,5 km. Znajduje się tam 2350 komór (najbardziej znane to: Komora Kazimierza Wielkiego, Komora Mikołaja Kopernika, Komora Józefa Piłsudskiego, Komora Wisła, Komora Warszawa) i ponad 240 km chodników. Trasa kopalni liczy ok. 300 km, głębokość kopalni sięga 327 m. W roku 1978 wielicka kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, na której znajdują się największe światowe zabytki. W ostatnich kilku latach do kopalni- według oficjalnych danych- przybywa rocznie ponad milion turystów, trzeba jednak pamiętać, że często wchodzą oni dwa razy do kopalni, np. pierwszy raz zwiedzają a później idą na bankiet i znów są liczeni jako nowi goście, stąd też realna ilość turystów wydaje się być mniejsza. W sumie szacuje się jednak, iż wielicką kopalnię odwiedziło dotychczas ok. 30 ml turystów, z czego 5 ml z zagranicy. Warto wspomnieć, że w ciągu wieków zwiedziło ją wielu znanych ludzi, byli wśród nich m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Johan Wolfgang Goethego, Fryderyk Chopin, car Aleksander I, cesarz Franciszek I, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Jan XXIII, Jan Paweł II, Prymas Polski kard. Józef Glemp, George Bush senior, Lech Wałęsa, Havier Solana… Do kopalni wchodzi się przez Szyb Daniłowicza zgłębiony w latach 1635-1640. Jednak najstarszym szybem wielickim jest ten znajdujący się na terenie Zamku Żupnego (pochodzi z XIII w.). Niewiele młodszy jest Szyb Regis pochodzący z XIV w. Inne zabytkowe szyby to: siedemnastowieczny Szyb Górsko (nieco wyżej w stronę rynku) i Szyb Świętej Kingi zgłębiony w XVIII stuleciu. W kopalni znajduje się kilka kaplic, wśród których trzeba wymienić Kaplicę patronki solnego miasta- Świętej Kingi (znajduje się tam pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II autorstwa Stanisława Anioła), Kaplicę Świętego Krzyża, Kaplicę Świętego Antoniego i Kaplicę Świętego Jana.

Na koniec trzeba dodać, że wielicka kopalnia otrzymała wiele nagród.
Kilka z nich to:
-2 miejsce w głosowaniu czytelników w Plebiscycie National Geographic spośród 30 najpiękniejszych miejsc na ziemi 2008;
-1 miejsce w Konkursie „Rzeczpospolitej” na „7 cudów Polski” 2008;
-w 2008 r. Kopalnia Soli „Wieliczka” Spółka Akcyjna (tak brzmi nazwa przedsiębiorstwa) otrzymała również Certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” w konkursie organizowanym przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” oraz znalazła się wśród 10 najlepszych centrów konferencyjnych (TOP 10 Obiekty Incentive) 2007.
Szczegóły dotyczące cen biletów znajdą Państwo tutaj