Puszcza Niepo³omicka znajduje siê po zachodniej stronie Kotliny Sandomierskiej i osadzony jest w wid³ach rzeki Wis³y i Raby. Sk³ada siê ona z kilku kompleksów oddzielonych od siebie, które to w przesz³o¶ci stanowi³y jedn± ca³o¶æ. Powierzchnia Puszczy Niepo³omickiej to oko³o 110 km, która rozci±ga siê pomiêdzy Niepo³omicami, a Krzy¿anowicami, Baczkowem oraz Mikluszowicammi.
Przez ca³y okres dziejów Puszcza Niepo³omicka ta stanowi³a w³asno¶æ pañstwow±. Z pocz±tku nale¿a³a do królów Polski ( by³ to wiek XIII – XVIII ) nastêpnie zaraz po rozbiorach polski sta³a siê ona w³asno¶ci± skarbu Pañstwa. Pierwsza nazwa tego kompleksu le¶nego to „Las K³aj”, a wzmianka o tym pochodzi z dokumentu z roku 1242. Natomiast w roku 1393 nazywan± j± ju¿ „Lasem Niepo³omickim”. Nazwy „Puszcza Niepo³omicka” po raz pierwszy u¿yto w 1441 roku.
Puszcza Niepo³omicka
Najwiêksi królowie Polski udawali siê drog± królewsk± do Puszczy Niepo³omickiej na polowania. By³o to ulubione miejsce min. Kazimierza Wielkiego, W³adys³awa Jagie³³y czy Zygmunta I Starego. Polowano wtedy na min. Nied¼wiedzie, tury czy ¿ubry. Bardzo du¿e spustoszenia w drzewostanie poczynili Niemcy, którzy to wycinali drzewa, a nastêpnie drewno wysy³ali na fronty II Wojny ¦wiatowej. W Puszczy Niepo³omickiej odbywa³y siê w 1939 roku walki z ¿o³nierzami Hitlera, a nastêpnie walki toczy³y tutaj oddzia³y partyzanckie. Miejsce to kryje mogi³y polskich ¿o³nierzy oraz zamordowanych ¯ydów. Puszcza Niepo³omicka by³a równie¿ miejscem wielu masowych egzekucji, których Niemcy dopuszczali siê podczas II Wojny ¦wiatowej. Miejsca te upamiêtniono cmentarzami oraz pomnikami które istniej± do dnia dzisiejszego i mo¿na jest spotkaæ wêdruj±c po lesie.
Obecnie Puszcza Niepo³omicka jest bardzo popularnym miejscem weekendowych wycieczek. Miejsce to w niedzielne popo³udnia odwiedzaj± ca³e rodziny, aby pospacerowaæ po lesie, czy poje¼dziæ na rowerach po specjalnie do tego przygotowanych szlakach. Mo¿emy tutaj odnale¼æ spokój, przyrodê oraz odrobinê ¶wie¿ego powietrza. Przy najbardziej popularnym wej¶ciu na teren puszczy znajduj± siê dwa du¿e parkingi. Bardzo czêsto istnieje mo¿liwo¶æ zw³aszcza w okresie letnim wypo¿yczenia na miejscu roweru. Spaceruj±c po tym miejscu co jaki¶ czas natkniemy siê na tablice informacyjne, z których mo¿emy dowiedzieæ siê co nieco o faunie i florze tego miejsca. Spotkamy równie¿ drewniane ³awki i sto³y aby móc na chwile odpocz±æ.