Natomiast na drugim brzegu Jeziora Czchowskiego, w Tropiu został wzniesiony kościół który razem z zamkiem Tropsztyn tworzą bramę Sądecczyzny oraz całego regionu Czchowskiego. Z końcem XVIII wieku zamek ten został zrujnowany oraz opuszczony. Z tego powodu za sprawą udokumentowanych źródeł historycznych Inkowie ukryli przywiezione tutaj złoto w jego lochach ciągnących się pod dnem ówczesnego Dunajca. Ukrycie skarbu jest ściśle związane z tajemniczą historią pobytu króla Inków w Polsce.
W roku 1231 nastąpił pierwszy zapis historyczny dotyczący tego zamku. Wtenczas jego rezydentem był Dobrosław Ośmioróg zwany Gieraltem. W 1970 roku ruiny zamku Tropsztyn przejął wicemarszałek sejmu Andrzej Benesz, który lokalizuje tutaj ostatni rozdział słynnej tajemnicy Inków. Jednak jego nagła oraz tajemnicza śmierć przerywa poszukiwania... W 1990 roku zamek ten został dokupiony od spadkobierców A. Benesza i od tej pory jest rekonstruowany przez Fundację Odbudowy Zamku Tropsztyn.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej zamku - http://www.polinar.pl/tropsztyn/ warto również skorzystać z kontaktu i upewnić się czy zamek jest w danym momencie otwarty dla zwiedzających. Był okres, że można było go zwiedzać tylko przez dwa miesiące w roku - lipiec i sierpień.