Organizatorzy konkursu chcą poprzez to wydarzenie przywrócić pamięć dawnym zwyczajom oraz pokazać piękno Małopolskiej Przyrody. Dzięki przygotowanym bukietom, uczestnicy konkursu oraz przybyli goście będą mogli poznać lecznicze i symboliczne znaczenie ziół i kwiatów oraz poznać zapomniane tradycje. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody w postaci wyjazdów studyjnych do Brukseli, których fundatorem jest Bogusław Sonik, Poseł do Parlamentu Europejskiego.W konkursie mogą wziąć udział osoby prywatne, stowarzyszenia, domy kultury, koła gospodyń wiejskich, bez względu na wiek.
Stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa
ogłasza konkurs
NA TRADYCYJNY BUKIET tzw. ZIELE
na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
CUDOWNA MOC BUKIETÓW
15.08.2010 niedziela
Podstolice gmina Wieliczka – Plac obok Kościoła
PROGRAM :
8.00-12.30 Przyjmowanie bukietów i rejestracja zgłoszeń
Program artystyczno-edukacyjny:
12.00 Występ Chóru Dziewczęcego „Ziarenko” pod kierownictwem Elżbiety Gawor - Solistki: Weronika Kozłowska i Aleksandra Jania
12.30 „Mój Zielnik” – Stefania Gawor o zanikającym zielu
13.00 „Bal u Pana Boga” - spektakl muzyczny Joanny Słowińskiej, Jarosława Bastera
13.30 OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU I WRĘCZENIE NAGRÓD
Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronach: www.boguslawsonik.pl oraz www.instytutdziedzictwa.pl
REGULAMIN KONKURSU
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa.
1. Konkurs adresowany jest do mieszkańców województwa małopolskiego. W konkursie mogą wziąć udział: osoby indywidualne, stowarzyszenia, domy kultury, koła gospodyń wiejskich. Nie ma ograniczenia wiekowego.
2. Tematem konkursu jest stworzenie tradycyjnego bukietu na święto Matki Bożej Zielnej. Bukiet powinien zawierać wyłącznie to, co pochodzi z pól i ogrodów.
Nie określa się wielkości bukietów. Tradycyjne wiązanki tzw. ziela zawierały wyłącznie to, co pochodziło z pól i ogrodów. Było w nim dużo ziół: mięty, ruty, dziewanny, lebiodki, krwawnika, rozmarynu, wiele kwiatów: malw, mieczyków, georginii, kłosy zbóż, gałązki: jarzębiny, leszczyny i mirtu. Ponadto: makówki, warzywa i owoce, np. nabite na patyk jabłko czy ziemniak. Do takiego bukietu miało prawo trafić wszystko, co urodziła ziemia i co było ważne dla ludzkiego bytu.
3. Kryterium oceny bukietów brane pod uwagę przez Jury to skład bukietu oraz kompozycja.
4. Chętni do udziału w konkursie mogą zgłaszać się do konkursu i pozostawiać swoje bukiety
w niedzielę 15.08.2010 w godzinach od 8.00 do 12.30 w namiocie organizatora usytuowanym przed Kościołem Parafialnym pod wezwaniem Ducha Świętego w Podstolicach 25, 32-020 Wieliczka. Każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie pozostawienia bukietu wraz z numerem przyjęcia.
Bukiety należy dostarczyć na własny koszt.
5. Finał konkursu odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia 2010 roku w godzinach od 12.00 do 14.30
na scenie głównej przy Parafii Rzymsko – Katolickiej PW. Ducha Świętego w Podstolicach 25, 32-020 Wieliczka
6. Nagrodą za zajęcie I, II i III miejsce będzie wyjazd studyjny do Brukseli.
Za miejsce I – wyjazd maksymalnie dla 3 osób zgłoszonych do konkursu. Za miejsce II – wyjazd maksymalnie dla 2 osób zgłoszonych do konkursu. Za III miejsce – wyjazd dla 1 osoby zgłoszonej do konkursu. Uczestnicy, którzy zajmą IV i V miejsce otrzymają nagrody rzeczowe.
7. Laureaci zobowiązani są do osobistego odbioru nagród i wyróżnień.
8. Do wyłonienia laureatów i przyznania nagród uprawnione będzie Jury Konkursu powołane przez organizatora, w skład którego wchodzą: Małgorzata Oleszkiewicz - przedstawiciel Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Stefania Gawor Sołtys wsi Podstolice, Janusz Guzik, Elżbieta Gawor – nauczyciel, kierownik Chóru Dziewczęcego „Ziarenka”, Ksiądz Prałat Jan Pałasz - Proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej PW. Ducha Świętego oraz Liliana Batko - Sonik – Prezes Stowarzyszenia „Instytut Dziedzictwa”.
9. Wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę 15.08..2010 o godzinie 13.30 w miejscu odbywania się konkursu w Podstolicach oraz opublikowane od 16.08.2010r. na stronach www.instytutdziedzictwa.pl, www.boguslawsonik.pl, www.podstolice.diecezja.krakow.pl,
10. Przystępując do konkursu, uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatorów danych osobowych.
11. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania KONKURSU w przypadku wystąpienia okoliczności od niego niezależnych.
Konkurs dofinansowany jest przez: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka
Konsultacje: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Fundator nagród w Konkursie: Bogusław Sonik – Poseł do Parlamentu Europejskiego
Patronat Konkursu: Parafia Rzymsko – Katolicka PW. Ducha Świętego. Kościół w Podstolicach