Dzisiejszej nocy w Wieliczce doszło do zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób w wieku 80 lat i 76 lat. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był wadliwie działający piecyk gazowy znajdujący się w łazience. Kobieta i mężczyzna zostali zabrani przytomni do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci zabezpieczyli piec do ewentualnego badania przez biegłego z zakresu pożarnictwa.
25 stycznia 2010
Kolejna ofiara tlenku węgla
W sobotę 23.01.2010r. w godzinach wieczornych dziewiętnastoletnia mieszkanka Kłaja została przewieziona do jednego z krakowskich szpitali z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Młoda kobieta zemdlała w łazience podczas kąpieli. Dzięki natychmiastowej pomocy rodziny odzyskała przytomność. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie z powodu niesprawnego przewodu wentylacyjnego. Sprawą zajmuje się Komenda Policji w Wieliczce.
Warto w tym miejscu przypomnieć sobie obowiązujące przepisy dotyczące systematycznej kontroli przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych.
Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektów ogrzewanych paliwem stałym, ciekłym lub gazowym jest obowiązany do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych, co najmniej:
1. zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk opalanych paliwem stałym, co najmniej cztery razy w roku;
2. zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej dwa razy w roku;
3. zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
W wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – Dz.U. Nr 80, poz. 563).
Tlenek węgla jest gazem bez zapachu, nieco lżejszym od powietrza, bardzo łatwo wiąże się z hemoglobiną i powoduje niedotlenienie tkanek. Objawy zatrucia są nieco podobne do objawów grypy – bóle głowy, mdłości, bóle kostno-mięśniowe. Przy bardzo wysokim stężeniu tlenku węgla w powietrzu śmierć może nastąpić już po jednej, do trzech minut.
W trosce o nasze bezpieczeństwo, Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce prosi o poważne potraktowanie poruszanego zagadnienia. Pamiętać należy, że kontrole powinien przeprowadzać kominiarz posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac.
11 stycznia 2010
Cztery wypadki, siedem osób zostało rannych
Data: 4 i 5 stycznia 2025
Koncert Noworoczny 2025 w Kopalni SoliLokalizacja: Kopalnia Soli Noworoczne spotkania z muzyką są w kopalni wieloletnią tradycją. Wzorowane na wiedeńskiej klasyce przyciągają tłumy melomanów, ale też osoby, które dopiero odkrywają świat opery i operetki |
||
Data: 7-8 i 14-15 grudnia
Jarmark Bożonarodzeniowy w NiepołomicachLokalizacja: Niepołomice Zamek Królewski w Niepołomicach we współpracy z Miastem i Gminą Niepołomice oraz Polem Kultury serdecznie zapraszają do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który... |
||